Профілактика та лікування онкологічних захворювань

Дата: 02.02.2023 12:46

4 лютого у всьому світі відзначається день боротьби з онкологічними захворюваннями. Лікар наголошують, що більшість форм раку можна вилікувати на початкових стадіях. Наприклад, рак молочної залози на I стадії виліковний у 95% жінок. Натомість кожній четвертій жінці в Україні рак грудей діагностують вже на ІІІ-ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується. Схожа ситуація і зі здоров'ям чоловіків: у 21% випадків рак простати виявляють вже на метастатичних стадіях.

Нагадуємо про необхідність та важливість проходження вчасних профілактичних оглядів.

Жінкам від 20 до 29 років треба проходити:
- Клінічне обстеження молочних залоз – 1 раз на рік;
- Цитологічну діагностику (ПАП-тест) на рак шийки матки – з 21 року, 1 раз на 3 роки.                                                                                                               Жінкам від 30 до 39 років треба проходити:
- Клінічне обстеження грудних залоз – 1 раз на рік;
- Цитологічну діагностику (ПАП-тест) та тест на вірус папіломи людини (ВПЛ-тест) – 1 раз на 5 років.                                                                                                                                                                Жінкам від 40 до 49 років треба проходити:
- Мамографію – 1 раз на 2 роки;
- Цитологічну діагностику (ПАП-тест) та тест на вірус папіломи людини (ВПЛ-тест) – 1 раз на 5 років.                                                                                                                                                          Жінкам від 50 років та старшим треба проходити:
- Мамографія – 1 раз на 2 роки
- Колоноскопію – 1 раз на 5 років.
Після 60 років інші обстеження призначає сімейний лікар чи терапевт за потребою.                   Чоловікам від 40 до 49 років треба проходити:
- Огляд у уролога – 1 раз на рік.
- Після огляду лікар може призначити аналіз крові на ПСА-тест (Простат-специфічний антиген).
Чоловікам від 50 років і більше треба проходити:
- Огляд у уролога – 1 раз на рік.
- Колоноскопію – 1 раз на 5 років.

Якщо ви помітили будь-які зміни у своєму здоров’ї – негайно зверніться до свого сімейного лікаря чи терапевта. Він спрямує вас на відповідні обстеження чи до вузького спеціаліста.

Основні поради з профілактики онкологічних захворювань

1.Що робити? Проходити профілактичні огляди. Вчасно звертатися до лікаря з приводу будь-яких захворювань і порушень здоров'я. Строго виконувати всі рекомендації лікарів по обстеженню й лікуванню захворювань, в першу чергу тих, котрі можуть бути передпухлинними. Жити здоровим і повноцінним життям.

2. Чого не робити? В першу чергу позбутися шкідливих звичок, не курити. І, у другу - не забивати собі голову зайвими переживаннями з приводу можливого захворювання на рак, якщо Ви ведете здоровий спосіб життя.

3.Чи можна уберегтися від раку?

Способів на 100% уберегтися від раку немає і бути не може. Можна говорити про зниження імовірності занедужати в порівнянні із середніми цифрами для даної місцевості і даної вікової групи. Проте, дані статистики, багатий досвід практичної онкології дозволив виявити багато закономірностей у виникненні і розвитку рака. Цей досвід використовується для рекомендацій з найбільш раціонального способу життя, що дозволяє значно знизити ризик захворюваності.

Завідувач відділення епіднагляду

(спостереження) та профілактики

неінфекційних захворювань                                                                        Василь  КОЗОВИЙ