Стихійні сміттєзвалища: шкода здоров'ю і довкіллю та рекомендації

Дата: 10.04.2023 14:23

Ще  в недалекому минулому   в  Україні  практично  не  було  пластикової  упаковки. Продукти  харчування  продавалися  в  паперовій  обгортці,  залізних бляшанках  або  скляних  пляшках.  Все  це  розкладалось  у  довкіллі  або здавалось  у  пункти  прийому  вторинної сировини.  Більшість  спожитого  в сільській  місцевості було  продуктами  власного  виробництва,  тобто вирощеним  на  власних  ділянках,  а  отже – взагалі  не  мало  упаковки.  В останні  десятиліття  ситуація  радикально  змінилась.  Майже  всі  продукти купуються  і  більшість  із  них  мають  кілька  шарів  пакування, виготовлених із синтетичних полімерних матеріалів. Зміна умов споживання призвела до небаченого зростання кількості побутового сміття, а це, в свою чергу – до появи десятків тисяч несанкціонованих звалищ.  Не маючи куди подіти відходи, люди скидають їх до посадок, ярів, балок. А де одна купа сміття, там, відомо – і багато.  Продукти гниття і розпаду, що  утворюються із відходів, потрапляють у ґрунт і ґрунтові води, які є джерелом водопостачання для багатьох мешканців. Температура гниття подекуди настільки висока, що часто легко призводить до їх займання, до того ж у повітря викидається неймовірна кількість шкідливих речовин. Достатньо буде сказати, що при тлінні поліетиленового пакету, у повітря виділяється понад 70 різних хімічних сполук, жодна з яких не є корисною для нашого здоров’я. Крім того, такі звалища сміття є середовищем для розмноження комах та гризунів, які є збудниками та переносниками різних інфекційних захворювань, таких як  лептоспіроз, сказ, енцефаліт, чума та ін.

Саме тому Коломийське районне управління ГУ ДПСС в Івано-Франківській області закликає жителів та гостей Коломийщини про  необхідність  прибирати сміття за собою, не викидати де попало, а збирати та відносити до урни чи контейнеру в встановлених місцях, що дозволить зберегти чистоту та красу навколишнього середовища, а також не нашкодити своєму здоров’ю  та  здоров’ю  оточуючих.